RESERVATIONS

Okusi Dalmacije

Gastronomija je riječ koja je nastala kao kovanica od grčkih riječi gaster (želudac) i nomos (pravilo, red). Označava vještinu priređivanja hrane te kulturu preporuke ili odabira jela. Ukratko, gastronom je čovjek koji se razumije u dobro kuhanje. Pave Borić, vlasnik vile Borić, svakako spada među gastronome. Kada je riječ o dalmatinskoj kuhinji, ovaj iskusni ugostitelj i nositelj brojnih strukovnih nagrada i priznanja, ima mnogo toga za reći. Stoga je za korisnike ove web stranice izdvojio nekoliko jela koje svaki ljubitelj dobre hrane pri posjetu Dalmaciji treba kušati. Na taj način će pored gastronomskog užitka zasigurno bolje upoznati nasljeđe kulture življenja u Dalmaciji kao i modernih preferencija njenih stanovnika.
[image]
gastronomija_1
[/image]

Hladna predjela

Salata od hobotnice

Skuhana hobotnica,narezana na rezance ili kockice, posoljena i popaprena uz dodatak sitno sjeckanog  češnjaka te zaliveno s maslinovim uljem.

Marinada od plave ribe

Pečenu plavu ribu, začinjenu sa sitno sjeckanom kapulom (crveni luk)  sokom od limuna, popaprenu i zalivenu maslinovim uljem i bijelim vinom, prokuha se pet minuta i potom poslužuje ohlađena.

Inćuni u umaku od zelenih maslina

Skuhani inćuni se filiraju te preliju sa smjesom napravljenom od mljevenih zelenih maslina, začinjenih s maslinovim uljem, maslom, paprom i sitno sjeckanim ružmarinom. Inćuni se poslužuju ohlađeni.

Dalmatinski pršut

Tradicionalni dalmatinski pršut, osušen na dimu i buri, po kakvoći spada među najkvalitetnije vrste pršuta. Poslužuje se nasječen na tanke fete, a uz njega se sljubljuju dalmatinski ovčji sirevi, među kojima izdvajamo paški sir.

[image]
gastronomija_1[/image]

Juhe

Riblja juha

Više vrsta ribe skuhane s peršinom, češnjakom, kapulom, rajčicom uz dodatak sol i papra u zrnu te maslinovog ulja.

Biokovska juha

Janjeće meso pomiješano s komadićima pršuta skuhano s korjenastim povrćem, kapulom, selenom, peršinom, sitno sjeckanom rajčicom, soli, paprom i začinskim biljem s obronaka Biokova.

Topla predjela

Rižoto od sipe i liganja

Kolutići sipe i liganja pirjani na maslinovu ulju i crnilu od sipe uz dodatak vina,prošeka, češnjaka i peršina. Pri kraju su dodanipasirana svježa rajčica i riža te sol i papar. Poslužuje se uz dodatak parmezana.

Artičoke s bobom i koromačem

Kuhane artičoke punjene bobom, peršinom i krušnim mrvicama te začinjene sitno nasjeckanim koromačom, češnjakom, maslinovim uljem, soli i paparom,

Janjeća jetrica na dalmatinski

Na tavi se lagano preprži luk na maslinovom ulju te se dodaje nasjeckana janjeća jetrica.Dok se lagano prži dodaju se još sol, papar, peršin i na samom kraju sitno sjeckane svježe rajčice. Poslužuje se uz domaću puru (palentu).

[image]
gastronomija_2
[/image]

Glavna jela

Dalmatinska pašticada

Veći komad goveđeg buta (ruže) s nadjenutim komadićima češnjaka, pancete i mrkve. Tako pripremljen komad govedine ostavlja se da odleži u marinadi napravljenoj od octa, vina, vode uz dodatak kapule, lovorova lista i papra u zrnu. Tako pripremljeno meso potom se pirja na maslinovu ulju uz dodatak začina i soka u kojem je bio u marinadi. Kuha se 3 do 4 sata. Dobiveni umak od pečenja se pasira i koristi kao preljev po nasječenim komadima mesa. Pašticada se tradicionalno služi uz domaće makarune i naribani tučepski sir.

Kuhana janjetina sa šalšom

Janjeće meso kuhano uz mrkva, peršin, celer, lovor,glavice kapule (crvenog luka) uz dodatak pancete. Šašlša se radi od svježih oguljenih rajčica, pirjani na češnjaku i maslinovu ulju, uz dodatak peršina, soli i šećera. Skuhano meso se poslužuje sa slanim lešo krumpirom i pripremljenom šalšom.

Pečena janjetina sa začinskim biljem

Posoljena mlada domaća janjetina stavlja se u posudu za pečenje s biokovskim krumpirom prelivenu maslinovim uljem uz dodatak začinskog bilja (ružmarin, majčina dušica, kadulja). Priprema se na proljeće u sezoni mlade janjetine i obavezno poslužuje uz svježu zelenu kapulicu.

Zec na lovački

Meso zeca, koji je prethodno odležalo u marinadi od češnjaka, kapule i pancete, peče se u pećnici i zatim mu se dodaje maslinovo ulje, limunov sok, marmelada od borovnice, bijelo vino, sol, papar, peršin.Poslužuje se uz domaće njoke.

Hobotnica ispod peke sa mladim krumpirom

Prokuhana i narezana hobotnica posloži se u posudu za pečenje s krumpirom narezanim na ploške, prelije se maslinovim uljem i bijelim vinom te začini peršinom i češnjakom.Potom se posuda stavlja na komin i poklopi pekom te prekrije žeravom.

Bakalar na bijelo

Kuhani bakalar, prethodno omekšan u vodi, očišćen od kosti sesitno siječe i dodaje mu se kuhani krumpir uz dodatak maslinova ulja, sitno sjeckanog češnjaka, peršina, soli i papra. Sve se miješa dok se svi sastojci ne prožmu i sjedine u paštetu. Poslužuje se na prepečenom kruhu natopljenom maslinovim uljem.

Raža na gradelama

Očišćena raža se pouljiuljem, zatim lagano peče na gradelama i na koncu se posoli te polije maslinovim uljem. Servira se uz lešo blitvu i bob s krumpirom.

Riblja plata Tučepi

Očišćena bijela riba, lignje, školjke i škampi se posole i poulje, zatim lagano peku na gradelama i na koncu poliju maslinovim uljem. Riba se servira uz punjene rajčice, lešo blitvu i kuhani mladi krumpir.

[image]
gastronomija_3
[/image]

Deserti

Među brojnim i raznolikim slatkim delicijama Dalmacije izdvajamo one koji su tipični za ‘svečane menije’: dalmatinska rožata, fritule, smokve zapečene s medom, torta makarana.

[image]
gastronomija_4
[/image]

Odgovori

Scroll to top