RESERVATIONS

Chuť Dalmácii

Gastronómia je slovo, ktoré je vytvorené z gréckych slov „gaster“ (žalúdok) a „nomos“ (pravidlo, poradie). Označuje zručnosť pripravovať jedlo a kultúru odporúčania alebo výber potravín. Stručne povedané, labužník je človek, ktorý vie, ako dobre variť. Pave Borić, majiteľ Villy Borić, je určite jeden z labužníkov. Keď sa rozprávame o dalmatínskej kuchyne, ma tento skúsený kuchár a držiteľ mnohých odborných ocenení veľa čo povedať. Preto je pre užívateľov tejto webovej stránky upozornil na niekoľko jedál, ktoré musí ochutnať každý milovník dobrého jedla pri návšteve Dalmácie. Týmto spôsobom sa bude okrem gastronomického potešenia určite lepšie zoznámil s kultúrou života v Dalmácii, rovnako ako z modernou preferenciou jej obyvateľov.

[image]
gastronomija_1
[/image]

Studené predjedlá

Šalát z chobotnice

Varenej chobotnice, ktorú nakrájame na prúžky alebo kocky, dodáme trochu soli a korenené, pridáme jemne nasekaný cesnak a zalejeme olivovým olejom.

Marináda z modrej ryby

Pečenú modrú rybu dochutíme jemne nasekanou „kapulou“ (červená cibuľa), citrónovou šťavou, korením a zalejeme olivovým olejom a bielym vínom, varíme päť minút a potom podávame chladené.

Sardel obecná v omáčke z zelených olív

Filety varených sardel obecných prelejeme zmesou, ktorú pripravíme z nasekaných zelených olív, ktorým pridáme olivový olej, maslo, korenie a jemne nasekaný rozmarín. Sardel podávame chladený.

Dalmatínsky pršut

Tradičný dalmatínsky pršut, sušený v dyme a vo vetru, podľa kvality patrí medzi najlepšie druhy pršutu. Odporúčame podávať nakrájaný na tenké plátky a spolu s ním dalmatínske syry, predovšetkým syr z ostrova Pag.

[image]
gastronomija_1[/image]

Polievky

Rybia polievka

Niekoľko druhov rýb varíme s petržlenom, cesnakom, »kapulou«, paradajkami, ktorým pridáme soľ, korenie a olivový olej.

Biokovska polievka

Jahňacina zmiešaná s kúskami pršutu a varená koreňovou zeleninou, „kapulou“, selénom, petržlenom, jemne nakrájanými paradajkami, soľou, korením a bylinkami z svahoch Biokova.

Teplé predjedlá

Rizoto z sépie a kalamárov

Navijaky sépie a kalamárov dušíme na olivovým oleju a atramentu sépii, pridáme víno, cesnak a petržlen. Nakoniec pridáme čerstvý paradajkový pretlak, ryža, soľ a korenie. Podávame s parmezánom.

Artičoky s bôbom a feniklom

Varené artičoky plnené bôbom, petržlenom a strúhankou, ochutené nadrobno nakrájaným feniklom, cesnakom, olivovým olejom, soľou a korením.

Jahňacia pečeň na dalmatínsky spôsob

V panvici cibuľu speníme na olivovom oleji, pridáme nakrájanú jahňaciu pečeň. Pomaly dusíme a pridávame soľ, korenie, petržlen a nakoniec jemne nasekané čerstvé paradajky. Podávame s domácou polentou.

[image]
gastronomija_2
[/image]

Hlavné jedlá

Dalmatínska „pašticada“

Do čím väčšieho kusa hovädzieho stehna vložíme cesnak, slaninu a mrkvu. Takto pripravené hovädzie mäso necháme v marináde z octu, vína, vody, „kapuly“, vavrínu a korenia. Takto pripravený kus mäsa potom dusíme v olivovom oleji. Varíme od 3 až 4 hodiny. Takto pripravená omáčka sa najprv rozdrví a potom použije ako povlak po nakrájaných kúskoch mäsa. Pašticada je tradične podávaná s domácimi makarónmi a strúhaným „tučepským“ syrom.

Varená jahňacina „sa šalšom“ (s paradajkovou omáčkou)

Jahňacinu varíme s mrkvou, petržlenom, zelerom, vavrínom, kapulou (červená cibuľa) a slaninou. Omáčku pripravíme z čerstvých lúpaných paradajok, dusených v cesnaku a olivovom oleji, s prídavkom petržlenu, soli a cukru. Varené mäso sa podáva s varenými zemiakmi a „šalšou“.

Pečená jahňacina s bylinkami

Solenú mladú domácu jahňacinu umiestnime do nádoby na pečenie spolu s biokovskími zemiakmi s prídavkom byliniek (rozmarín, materina dúška, šalvia). Pripravuje sa v jari v sezónu mladej jahňaciny a sa podáva s čerstvou zelenou „kapulicou.“

Zajac na poľovnícky spôsob

Mäso zajaca, ktorý bol predtým v marináde z cesnaku, kapuly a slaniny, pečieme v rúre, pridáme olivový olej, citrónovú šťavu, džem z čučoriedky, biele víno, soľ, čierne korenie, petržlen. Podávame s domácimi gnocchi.

Chobotnica pod pekou s mladými zemiakmi

Varenú a nakrájanú chobotnicu spolu so zemiakmi, nakrájanými na plátky, zložíme do nádoby pre pečenie, zalejeme olivovým olejom a bielym vínom a ochutíme petržlenom a cesnakom. Potom nádobu postavíme na ohnisko a pokryjeme žeravými uhlíkmi.

Treska na bielo

Dusenú tresku, ktorá bola pred tým vo vode a sme jej odstránili kosti, nakrájame nadrobno a pridáme varené zemiaky s prídavkom olivového oleja, jemne nasekaného cesnaku, petržlenu, soli a korenia. Všetky prísady miešame, kým sa netvorí paštéta. Podávame s prepečeným chlebom, ktorý bol marinovaný v olivovom oleji.

Grilovaná raja

Vyčistenú raju polejeme olejom a pomaly grilujeme, nakoniec pridáme soľ a polejme  olivovým olejom. Podávame s vareným mangoldom a bôbom so zemiakmi.

Rybí tanier Tučepi

Očistené biele ryby, kalamáre, mušle a krevety posolíme a natrieme olejom, a potom pomaly grilujeme a nakoniec zalejeme olivovým olejom. Ryba je podávaná s plnenými paradajkami, vareným mangoldom a vareným mladým zemiakom.

[image]
gastronomija_3
[/image]

Dezerty

Medzi typické sladké dobroty v Dalmácii pre „slávnostné menu“ patria: dalmatínska rožata, frituly, pečené figy s medom, torta „Makarana.

[image]
gastronomija_4
[/image]

Napsat komentář

Scroll to top